Plastikový model letadla Airfix - A08017A - Boeing B17G Flying Fortress. Měřítko 1:72, délka 320 mm, rozpětí křídel 438 mm, počet dílků ke slepení 245, stavební obtížnost 3.
Informace o originálu:
Boeing B-17G, konečná verze tohoto klasického těžkého bombardéru amerického letectva, přidal k dřívějším modelům „létající pevnosti“ Flying Fortress celou řadu vylepšení. S třinácti kulomety a zdokonalenými obrannými palebnými pozicemi drtily formace B-17G cíle států Osy každý den a vypouštěly přitom na útočící stíhací letadla tolik olova, kolik jenom dokázaly.
Pravděpodobně nejviditelnější manifestací americké vojenské síly v druhé světové válce byl čtyřmotorový bombardér Boeing B-17 Flying Fortress. Tato specifická letadla, která operovala ve velkých formacích, byla navržena pro provádění přesných bombardovacích operací za denního světla proti strategickým cílům nepřítele s cílem doslova ho drtit, dokud se nepodrobil. Jak lze odtušit už podle jeho označení, Flying Fortress byl doslova posetý obrannou výzbrojí. Hlavní ideou celé koncepce bylo, aby formace B-17 pálily do vzduchu tolik munice, že by každé útočící nepřátelské letadlo bylo buď sestřeleno, nebo by jednoduše uletělo pryč před jistou smrtí – ačkoliv se tato představa v ostrém boji úplně nenaplnila, určitě přispěla k už tak dost hrůzostrašné reputaci těchto strojů.
Tou nejlepší verzí Flying Fortress byl bezpochyby model B-17G. Tento masově vyráběný stroj vznikl ve více kusech než všechny předchozí verze dohromady. B-17G byl zkrátka velkolepý bojový letoun. Při jeho vývoji byly odstraněny nedostatky a chyby předchozích variant a přibyla celá řada důležitých vylepšení, zejména v rozmístění a zdokonalení obranné výzbroje. Bojové zkušenosti posádek létajících na dřívějších verzích byly přitom při vývoji tohoto těžkého amerického bombardéru naprosto zásadní.